Modem IP Adresi Bulma

Modem arayüz girişi yapabilmemiz için modemin IP adresini bilmemiz gerekmekte. Modem IP adresi nasıl bulunur? nasıl öğrenebilirsiniz işte tüm detayları ile resimli ve videolu olarak bu rehberde.

Bilgisayar, Cep telefonu, tablet, tv gibi birçok cihazlarda internet erişimi sağlamak için ip adresi olması gerekmektedir.

IP adresleri 192.168.1.1 ile 192.168.1.254 arasında bir ip adresi olması veya tanımlama yapması gerekiyor. Ip adreslerini DHCP sunucu ile beraber bir görev doğuyor. İç ağlarda modemde de bir iç ip adresi bulunuyor. Bu adres ise arayüze ulaşmamıza olanak sağlıyor.

Modem arayüzüne ulaşmak için ip adresini mutlaka bilmeniz gerekiyor. Genelde modem altında yada kılavuzlarda yazmaktadır. Ancak silinmişse, öğrenmeniz için kolay bir yol var.

Windows İşletim sistemlerinde modem IP adresi bulma

Adım 1: Modem ip adresini öğrenmek için ilk önce “Win+R” tuşuna beraber basın ve açılan çalıştır ekranına “ipconfig” yazmamız gerekmekte.

Adım 2: Komut penceresi açıldığında, ipconfig yazın ve enterlayın. Karşınıza birçok yazı gelecek. Bunlardan “Default Gateway” yani varsayılan ağ geçidi” karşısında yazan adres modemin ip adresidir.

default geteway

Bu ip adresini tarayıcıda adres çubuğuna yazın ve arayüz açılacaktır. Yani Internet Explorer, Chrome, Safari, Firefox ve Opera.

Apple MacBook MACOS ile Modem IP adresi Öğrenme

Adım 1: MACOS bilgisayar ekranınızın sol köşesinde üstte blubeb Apple elma simgesine tıklayın.

Adım 2: Ekranın aşağına doğru göreceğiniz Sistem Tercihleri‘ne tıklayınız.

Adım 3: Genellikle 3.sırada görünen ‘ı tıklayınız. 

Adım 4: Apple MacBook modelinize göre alttaki gibi bir ekran çıkacaktır, burada modeminizin IP adresini öğrenebilirsiniz. Eğer ekranınız buradaki gibi değilse, 3.adımdan sonra Gelişmiş menüsüne tıklayın, burada TCP/IP sekmesine tıkladığınızda yine modem ip adresini görebileceksiniz.

macos ip modem ogrenme

Artık modemin IP numarasını öğrendiğimize veya bulduğumuza göre artık modemin kullanıcı adını ve şifresini girerek modem arayüzüne giriş yapabiliriz.

Artık modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz =) http://192.168.1.1

Modem IP adresi bulma videolu anlatım ve şifre değiştirme