Modem Resetleme

Şifresini unuttuğumuz veya modemlerin arıza, takılma gibi sorunları ile karşılaştığımızda modem resetleme yapmamız gerek. Peki modem resetleme nasıl yapılır?, Modem fabrika ayarları‘na nasıl geri döndürülür? işte bu rehberde modem resetleme işlemini öğreniyoruz

Tüm marka ve modeller: Türk Telekom, Vodafone, Turkcell Superonline, Ttnet, Zyxel, Tenda, Asus, Huawei modemler ve internet sağlayıcıları.

Modem resetleme nasıl yapılır?

Modeme reset işlemi uyguladığınızda varsayılan fabrika ayarlara geri dönmesini sağlamaktır. Peki modem nasıl reset atacağız bunun iki yolu var işte o adımlar.

 1. Modem reset tuşunu kullanarak modemi reset atabiliriz.
 2. Modem arayüzüne giriş yaparak modemi fabrika ayarlarına geri döndürebiliriz.

Yani modeminizi bu iki yoldan biri ile sıfırlamak mümkün. Modem ayarlarınızı yeniden yapılandırmak ve sağlıklı biçimde tekrar kurmak modemin kalıntı dosyalarından kurtarmak ve güncelleme geldi ise eski yazılımın kalıntılarını temizleyerek daha verimli bir cihaza fabrikadan çıkmış gibi sıfır hale getirebiliriz. 

Modeminizi reset ayarlarınızı sıfırlamış olacağınızdan kablosuz bağlantı ve modeme bağlı telefon, tablet, laptop ve diğer elemanlar ile ilgili yaptığınız ek ayarlar varsa, bunlarında sıfırlanacağını unutmayın!

 • Modeminizi reset tuşu ile sıfırlamak için gerekli adımlar şöyle:
 • Modeminizin üzerinde, arka tarafında, yanında RESET yazan küçük deliği veya butonu bulun.
 • İnce uçlu bir cisimle (iğne veya ataç vb.) deliğin içindeki düğmeye basın!
 • Reset düğmesine 10-15 saniye kadar basılı tutun. Modemin tüm ışıkları sönecek ve ardından yeniden çalışmaya başlayacaktır.
 • 1 dk sonra modem normal düzene gelecektir. Bu işlemden sonra internet sağlayıcının size verdiği bilgileri modem arayüzüne girerek tüm ayarları yapın.
 • Modem arayüzüne girerek modem resetleme yapmak için:
 • Modeminizin marka ve modeli için verilen arayüz IP adresini  genelde 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 tarayıcınıza yazın ve Enter tuşu ile adrese gidin.
 • Açılan arayüz giriş ekranında kullanıcı adı ve şifre sorulacaktır.

  Modem marka ve modelinize uygun arayüz adreslerine ve modem şifrelerine Buradan ulaşabilirsiniz.
 • Modem arayüze giriş yaptıktan sonra sitemde menülerde (“Sistem Araçları”, “Araçlar”, “Bakım” vb.) “Fabrika Ayarları” seçeneğini bulmamız gerek. Her marka ve modele göre menüler değişiklik gösterse de arayüz içinde modem sıfırlama bölümü kesinlikle vardır.
  Modem Resetleme Arayüz
  Modem Resetleme Arayüz
 • Fabrika ayarlarına geri dönmek için onay istenirse “Evet” diyerek modem resetleme işlemini tamamlayın işte bu kadar basit.

Modem Reserleme İşlemi Bitti!

Modem resetleme işlemi bitti modem şifreleri, modem arayüz şifreleri, wifi şifreleri ve en önemlisi internet bağlantınız hepsi gidecek ve sıfırlanacaktır. Bundan sonraki adım modemi yeniden kurmak!

Modeminizi Ethernet Kablosu ile bilgisayara bağlayın. Bir bilgisayarınız yok ise telefon ile bağlanmak için modemin arkasındaki etiket te modemin arayüzüne girebilmek için tüm biler orada yazmaktadır.

Wifi adı örnekteki resimde D-link bu isme tıklayarak ve wifi şifresini girerek modem arayüz alanına giriş yapabilirsiniz. Eğer etiket yok ise illaki bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Genel IP adresleri: 192.168.1.1 bunun hakkında bilgi almak için buradaki rehberi okuyunuz.

modem bilgileri
modem bilgileri

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra hızlı kurulum menüsünden modeminizi hızlıca yapılandırabilirsiniz. Wifi yeni şifrenizi verebilir ve ismini değiştirebilirsiniz. İyi Netler.

modem resetleme ve kurulum,
modem resetleme yöntemleri,
modem resetleme türk telekom,
modem resetleme vodafone,
modem resetleme superonline,
modem resetleme ttnet,
modem resetleme zyxel,
modem resetleme tenda,
modem resetleme airties,
modem resetleme asus,
modem resetleme arayüz,
modem resetleme nasıl yapılır,
modem resetleme bilgisayardan,
modem resetleme cmd,
internetten modem resetleme