Wi-Fi Sinyal Gücü ve İnternet Hızı Arttıracak 13 Öneri

İnternet kullanımda ve en büyük sorunumuz internet hızı ve wifi sinyal güçlendirme sorunları ve ya wifi kopma ile karşılaşmaktayız. Ülkemizde çok internet kullanıcısı var ki internet hızımızı tam bize denilen miktarlarda alamıyoruz. Ayrıca Wi-Fi de kullanıyorsak 2.4 ghz geçmeyen modemler internet sağlayıcıları tarafından bize verilmekte bu durumlarda wifi sinyal gücünü oldukça etkilemekte.

İnternet hızı nasıl arttırılır? diyorsanız ilk olarak sokak ve bina altyapısını kontrol etmemiz gerekmektedir. Alacağımız internet hızı sorunu yaşamamak için en önemli unsurlardan biridir. Fiber internet dışında VDSL veya ADSL kullanıcıları bundan çok etkilenmektedirler.

Bunlar dışında internet hızı ‘nın düşmesinin birçok farklı nedeni olabilmektedir. Başlıca bilgisayardaki programlar arka planda interneti kullanabilirler , Wi-Fi gücünü azaltan etkenler aradaki mesafe antensiz modem hatta modeme bağlı bir çok cihaz bile internet hızını etkiler ve tam hızı alamayız. Sebep çok sorun çok peki ne yapacaksınız işte size 15 öneri bu adımları uygulayarak internet hızınızı ve wifi gününüzü arttırabilirsiniz.

Wifi Sinyal Gücü ve İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

Aşağıdaki adımları kontrol ederek internet hızını ve wifi sinyal gücünü sizde arttırabilirsiniz.

1: İnternet Alt Yapısı

İlk önerimiz hepimizin yaşadığı bir sorun maalesef. Yüksek hızlı bir internet paketi kullansak da altyapı desteklemediği sürece bunun bir anlamı maalesef olmuyor. Burada size önerimiz müşteri hizmetlerini arayarak altyapınızın desteklediği hızı öğrenmeniz. Çünkü müşteri hizmetlerinin söylediği hızlar maalesef çoğunlukla pratik gerçekliği yansıtmayabilyor.

Müşteri hizmetlerinin tahminin yanlış çıkmasının en önemli nedeni aslında bina altyapısını bilmemeleri. Bölge müdürlükleri genel olarak apartmana gelerek gerekli testleri yapıyorlar. Böylece gerçekte binanızda ne kadara kadar hız alabileceğinizi size söylüyorlar. Size söylenen hızdan fazlasını beklemek veya bunun için farklı yöntemler denemek boşuna olacaktır.

2: Modemi Merkez Konuma Yerleştirmek

Modem wifi sinyali Camduvar, mesafe, elektronik cihazlar gibi farklı etkenler nedeniyle Wi-Fi sinyallerinde bozulmalar veya kopmalar yaşanmaktadır. Bu da doğrudan internet hızınızı ve kopmasını etkileyen bir durum olarak bize yansır. Wi-Fi gücünü artırmak için modeminizi mümkün olduğunca evin veya iş yerinin merkezine yerleştirmeye çalışmak en doğru seçim olacaktır. Modemin etrafında ve yanlarında duvar olmamasına özen gösterin.

Modeminize en uygun yeri bulmak için kullandığınız veya paylaşacağınız yeri deneme yanılma yöntemi ile bulun. Modemin yerini değiştirdiniz sorun halen devam ediyor ise Wi-Fi gücü ve ya sinyali değişmez ise bir sonraki adımları deneyebilirsiniz.

3: Modemin Çevresinde Bulunan Elektronik Cihazlar

Modemin yanında ve ya yakının da Mikrodalga fırın, otomat sistemleri gibi birçok beyaz eşya ve sinyal kullanan cihazlar dolaylı olarak kablosuz ağa bağlı veya farklı sinyaller kullanıyor. Bunlar; ev sinema sistemleri, Bluetooth ses sistemleri, televizyonlar . Modeme çok yakın konumlandırılmış ise wifi sinyalde parazitlere, kopmalara ve yavaşlamalara neden olabilmektedir. Modemi elektronik cihazlardan uzak tutmak en iyisi olacaktır.

4: İnternet Kablo Bağlantılarını Kontrol Edin

İnternet kablolarının sağlıklı olup olmadığını kontrol edin. Kısa kablolar kullanarak modem ve bilgisayar arasında daha hızlı bağlantılar elde edebilirsiniz. Kablolarınız eski ise yeni kaliteli kablolar alarak güncelleyin. Eğer modem bağlatınız veya yerleşim yeri uzak ise kaliteli kablolar ile uzun mesafeleri internet hızı düşmeden veri alış verişini sağlayabilirsiniz.

5: Modem Resetleme ve Wifi Adı Değiştirme

Hız sorunu için müşteri hizmetlerini aradığınız zaman size söylenen ilk çözüm yöntemlerinden biri modemi kapatıp açmak olacaktır. bu yöntem aslında iyi bir yöntemdir. Nedeni uzun süre aynı IP üzerinden internete bağlı kaldığınız zaman yoğunluklardan dolayı internet hızınız büyük ölçüde azalır sürekli aynı IP adresi kullanmak bir sağlayıcı veya sabit IP ihitiyaç duymayanlar için IP Değiştirmek oldukça faydalıdır. Yeni IP adresi almak çok basit: Modemi yeniden başlatarak yeni bir IP alabilirsiniz.

Uzun süre açık kalan modemler ciddi bir şekilde ısınmalar olur. Modemi bir süre kapalı tutarak modemi serinletebilirsiniz hem donanımsal olarak hem de IP çakışmalarını şişmelerini engeler ve daha hızlı bir internete sahibi olursunuz.

Wifi Şifre Değiştirme

Eğer Wifi Ağ adınızı değiştirmediyseniz bunu kesinlikle güncelleyin. Wifi Şifre ve Wifi Ağ Adı Nasıl Değiştirilir buradaki yardımcı konuyu mutlaka okuyun: Wifi Şifre Değiştirme

Modem Resetleme

Modemi Resetlemek oldukça kolaydır. Aam modemi resetlerken tüm yapılmış olan ayarların da sıfırlanacağını unutmayın Modem Resetleme Nasıl Yapılır? yardımcı konuyu mutlaka inceleyin.

6: Modem Yazlımı Güncelleme

Modeminiz yazılımı güncel mi değil mi kontrol edin eğer modem yazılımı güncel değil ise yeni internet hız verilerine ulaşamıyor olabilirsiniz. Yani internet hızı yavaş olur bu oldukça can sıkıcıdır. Yazılım güncelleme işlemlerini modem arayüz girişi yaparak yapabilirisiniz. Örneğin internet tarayıcını açın ve adres satırına 192.168.l.l ve ya 192.168.l.2 IP adreslerini yazarak modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz.

Bu arayüz ekranında modemin hangi yazılımı kullandığını kontrol edebilirsiniz.

7: İnternet Sağlayıcıdan Ayar Talep Etmek

Aşağıdan İnternet sağlayıcılarının müşteri hizmetleri numaralarına ulaşabilirsiniz.

İnternet hızınızı arttırma için diğer ayarlar ile oynamak Özellikle Wi-Fi gücünü arttırmak veya ayarları ile oynamak bu tarz sorunlara yol açabiliyor. Bunu çözmek için yapabileceğiniz en basit şeylerden biri müşteri hizmetlerini aramak. Teknik desteğin yardımıyla Wi-Fi ayarlarınızı tekrar yapılandırabilirsiniz. Hiç bilmiyorsanız kesinlikle size yardımcı olacaklardır.

8: Fazla kullanıcıları Çıkarmak ve Güvenlik

Modeminize Wi-Fi parolası koymadıysanız komşularınızın veya diğer kişiler bunu fırsat bilerek internetinizi yavaşlatırlar. Yani sizden habersiz interneti kullanırlar sizde internetim neden yavaş diye düşünürsünüz. İnternet ağının güvenliğini artırmak için öncelikle güçlü bir parola koymanız gerekiyor. Ardından da düzenli olarak internet ağına bağlanan cihazları kontrol edebilir ve çıkarabilirsiniz ağınızdan.

Wifi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır? destek konusunu inceleyebilirsiniz.

Akıllı cihazlar; Telefonların birçoğu sadece Wi-Fi ağına bağlıyken güncelleme yapmak için ayarlanıyor Uygulama, Android veya iOS güncellemeleri için Wi-Fi ağını kullanıyorlar. İnternet ağınıza girmiş bir telefon veya tablet bu tarz güncellemeleri otomatik olarak yapmaya başlar. Bu da internetin yavaşlamasına neden olur. İşiniz olmayan wifi ile bağlantı kuranları devre dışı bırakın.

9: Bilgisayar ve Telefonlarda Temizlik İşlemleri

Internette her yerden karşımıza çıkabilecek virüslerin de internet hızını etkilediği biliniyor. Kötü amaçlı yazılımlar nedeniyle internetin komple kesilme ihtimali bile bulunabilmekte. Ücretsiz Virüs programları kısmi temizlik yaparak önemli kötü amaçlı yazılımları görmezler bunun için ücretli bir yazlım kullanın bilgisayarınızı ve telefonunuzu taratarak temizleyin.

Virüs Programları sürekli arka planda çalışarak internetinizi ve bilgisayarınızı yavaşlatırlar işiniz bitince bu tür yazılımları devre dışı bırakabilirsiniz. Bu yöntem korumasız bir yöntem olsa da internet hızını ve hızlandıracaktır.

10: İnternet Tarayıcısını ve Kullanılan Uygulamaları Güncel Tutmak

Kullandığınız internet tarayıcınızı ve kullandığınız uygulamaları sürekli güncel tutun. İyi bir internet deneyimi yaşamak istiyorsanız tarayıcınızın ve işletim sisteminizin güncel olması gerekiyor. Yaşanan anlık hatalar veya yazılımlarda meydana gelen sorunlar bu güncellemeler ile çözülüyor. Özellikle tarayıcı bazında internet hızınızı etkilememesi için mutlaka güncellemeleri takip etmeniz gerekiyor. Windows güncellemeleri de bilgisayar performansınız için çok önemli.

11: Aynı Dns Adreslerini Kullanmamak

İnternet servis sağlayıcınızın DNS sunucuları kimi zaman yoğunluk yaşayabilir veya farklı sorunlar nedeniyle çökebilir. Bu durumlarda güvenilir DNS adresleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Günümüzde en popüler DNS adresleri Google’a ait. 8.8.8.8 / 8.8.4.4 adreslerini girerek internet hızınızı test edebilirsiniz. Güncel DNS adresleri listesine buradan ulaşabilirsiniz.

DNS NASIL DEĞİŞTİRLİR?

 • Windows + R kombinasyonu ile Çalıştır’ı açın,
 • ncpa.cpl yazarak enter’a basın,
 • Ethernet veya bağlı olduğunuz ağa sağ tıklayın,
 • Özellikler’e girin,
 • İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine çift tıklayın,
 • Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini aktif edin,
 • Google’ın DNS adreslerini girin: 8.8.8.8 / 8.8.4.4,
 • Çıkarken ayarları doğrula’yı aktif edin ve Tamam’a tıklayın,
 • İnternet hızınızı kontrol edin.

12: İnternet Tarayıcısının geçmişini ve Çerezleri Temizlemek

Tarayıcı ön belleğinde meydana gelebilecek hatalar veya yazılımsal sorunlar internet hızınızı etkileyebilir ve kimi zaman sitelere girmenizi bile engelleyebilir. Özellikle belirli sitelerde internet hızı sorunları yaşıyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Yukarıdaki işlemleri uyguladıktan sonra geçmişe ait tüm internet verilerinin silineceğini unutmayın.

 • CTRL + H ile tarayıcı geçmişinizi açın,
 • Sol bölümde yer alan Tarama verilerini temizle seçeneğine tıklayın,
 • Zaman Aralığı bölümünde Tüm zamanlar’ı seçin,
 • Verileri temizle seçeneğine tıklayın.

13: Wi-Fi Güçlendirici Almak

Odaları birbirinden uzak olan evlerde veya kafelerde Wi-Fi kullanmak her zaman bir dert olmuştur. Ne yaparsanız yapın tüm odalarda tam sinyal alma şansınız çok düşük. Bunu farklı çözüm yolları denemektense Wi-Fi gücü arttırma cihazlarını alarak çözebilirsiniz. Piyasada uygun fiyatlı birçok cihaz bulunuyor. Size ve evinize uygun olanı satın alabilirsiniz. Bu evinizde Wi-Fi kullanmayı önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

14: Yeni ve Güçlü Bir Modem Almak

Tüm yöntemleri denediniz ve İnternet Sağlayıcının verdiği hıza ulaşamadıysanız modem değiştirmekte fayda var daha kaliteli ve hız kaybı yaşamayan wifi antenleri olan sağlam bir modem almak işinizi mutlaka görecektir. İnternet hızı benim için önemli diyorsanız bütçenizi ayarlamanız gerekecek.

İnternet sağlayıcılarının sağladı modemler standart özelliklere sahip sadece 1 2 tane bağlantıdan sonra sorun yaşatan ısınan standart cihazlardır ve bize sunulan hızı bize sunamazlar. bunu aşmanın yolu internet verisini bize güçlü bir şekilde çeken modemlere yönelmek gerekiyor.

wifi sinyal gücü arttırma,
wifi sinyal gücü yetersiz,
wifi sinyal gücü nasıl arttırılır,
wifi sinyal gücü ölçme,
wifi sinyal gücü test,
wifi sinyal gücü kaç olmalı,
wifi sinyal gücü artırıcı,
wifi sinyal gücü ölçme programı,
wifi sinyal arttırma,
internet hızı arttırma windows 10,
internet hızı arttırma telefon,
internet hızı arttırma mobil,
internet hızı arttırma windows 7,
internet hızı arttırma modem ayarları,
internet hızı arttırma 2020,
internet hızı arttırma turkcell,
internet hızı arttırma vodafone,
internet hızı arttırma android,
bilgisayar internet hızı arttırma,
internet bağlantı hızı arttırma

Yukarıdaki yöntemleri deneyerek internet hızınızı kendiniz hızlandırabilirsiniz. İyi netler dileriz.